S.S.S

SIK SORULAN SORULAR


Burs başvuru şartları nelerdir?

Desteğe ihtiyacı olan, başvuru yapacağı yarıyılda okula kayıtlı olan 1./2./3. ve 4. sınıfta okuyan ve kayıtlı olduğu lisans programının normal süresini aşmamış olan öğrencilerimiz EBU İhtiyaç Bursu’na başvurabilir. Başvuruda esas alınacak en önemli husus; maddi imkansızlık içinde olunmasıdır.


İYTE EBU Bursundan ve başvuru tarihlerinden nasıl haberdar olacağım?

EBU web sitesinde burs başvuru takvimi her yıl Ağustos sonu itibarıyla ilan edilmektedir. Ayrıca burs ile ilgili duyuru/iş ve işlemler mail yolu ile de öğrencilerimizle paylaşılmaktadır. Bu yüzden, “std” uzantılı mail bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmanız ve maillerinizi sık sık kontrol etmeniz gerekir.


EBU Bursuna nasıl başvururum?

EBU web sitesinde ilan edilen tarihlerde açılan online başvuruyu gerçekleştirmeniz gerekir. Başvuru rehberinde açıklandığı şekilde online başvuru formu doldurulmalı ve ilk elemeyi geçen öğrenciler kendilerine mail yoluyla iletilecek belge yükleme portalı üzerinden gerekli belgeleri sisteme online olarak yüklemelidir.


Başarı Bursunu hangi şartlarda alabilirim?

2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Başarı bursu alacak öğrencilerin; 2023 YKS sonucuna göre ilk 1000’lik dilimde İYTE’ye yerleşmesi gerekmektedir. EBU Başarı Bursu 1. Sınıf itibari ile başlar ve öğrencinin her yıl başarısını devam ettirmesi beklenir.


Birden fazla burs alabilir miyim?

Gereksinime bağlı olarak birden fazla burs alınabilir, yurt ve yemek gibi. Ancak, bir öğrenci, İYTEMED, İYTEV, SOYAD veya diğer kişi, vakıf, kurum ve kuruluşlardan aynı anda iki nakdi burs birden alamaz. (KYK öğrenim kredisi hariç). Doğal afetler nedeniyle zarar gören öğrencilerimiz birden fazla nakdi burs alabilirler.


Burslar geri ödemeli midir?

İYTE Eğitim Busu Ofisi (EBU) aracılığıyla verilen burslar geri ödemeli değildir.


EBU aracılığıyla aldığım bursun devam etmesi için ne yapmam gerekiyor?

İhtiyaç bursları için her sene yeniden başvuru yapmanız gerekir. Başarı burslarının devam edip etmemesi ise her yıl kontrol edilecek ve Eğitim Bursu Komisyonu kararı, mail yoluyla size iletilecektir.


Özel vakıfların burslarına nasıl başvurabilirim?

EBU tarafından burs başvuru duyurusu yapılmayan vakıf burslarına doğrudan kendiniz başvurabilirsiniz. EBU Burs Ofisinin açtığı Burs Başvurusunu tamamlayan ve burs alması uygun görülen öğrencilerimiz, EBU aracılığı ile burs veren Vakıflara yönlendirilebilir. Online başvuru yapan öğrenciler arasından yönlendirilecek öğrenciler seçilir. EBU tarafından nakdi burslar için aday öğrenci olarak ilgili vakıflara yönlendirilirsiniz. Yönlendirilecek öğrencilere EBU tarafından bilgilendirme e-postası gönderilir. Bu aşamada yönlendirildiğiniz vakfa ait başvuru formunun da ayrıca doldurulması ve vakıf tarafından istenen ek belgeler varsa bunların da teslim edilmesi beklenebilir.


Nakdi burs bağışı yapmak istiyorum, nasıl bir yol izlemem gerekir? 

EBU Ofisimize başvuru yapan öğrencilere, İYTE Eğitim Bursu Komisyonunca belirlenen koşullar dahilinde İYTE Vakfı (İYTEV) aracılığı ile burs verilmektedir. İYTEV, kaynaklarının önemli bir kısmını Lisans eğitimini İYTE’de sürdüren ve maddi imkansızlıklar yaşayan öğrencilerine burs vermek üzere kullanmaktadır. İYTEV tarafından verilen burslar, İhtiyaç, Başarı ve İhtiyaç ve Başarı kriterleri doğrultusundaki Nakdi burslarıdır. Nakdi burslar doğrudan öğrencilerin hesabına yatırılır. Bağışlarınız, İYTE Vakfı Öğrenci Yardımları hesabına yapılacağı için firmalarımız her türlü vergi ve harçtan muaf sayılmaktadır.


Bağış yapmak için nasıl bir yol izlemem gerekir?

Burs bağışlarınızı İYTE Vakfının aşağıdaki hesap numaralarına yatırabilirsiniz.

Hesap Sahibi: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Vakfı

Öğrenci Yardımları Burs Hesabı

Hesap numarası (TL): TR22 0006 4000 0013 4680 6443 05

Dolar Hesabı Swift Kodu: ISBKTRISXXX

Hesap numarası (Dolar): TR30 0006 4000 0023 4680 2243 40

Hesap numarası (Avro): TR13 0006 4000 0023 4680 2243 55


Burs Başvurusu Hakkında Daha Geniş Bilgi için: https://ebu.iyte.edu.tr/ebu-burslari-hakkinda/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Sık Sorulan Sorular alanına eklenmesini istediğiniz veya sormak istediğiniz sorular hakkında Koordinatörlüğümüzle iletişime geçebilir, egitimbursuofisi@iyte.edu.tr adresine yazarak önerinizi dile getirebilirsiniz.